Pozor na termíny: Co dělat s pozdním podáním daňového přiznání?

Pozdní Podání Daňového Přiznání

Termín pro podání daňového přiznání

Standardní lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob je do 3. dubna následujícího roku. Pokud vám s podáním pomáhá daňový poradce, termín se prodlužuje do 3. července. Co se ale stane, když tento termín nestihnete?

V případě, že daňové přiznání nepodáte včas, hrozí vám pokuta za pozdní podání. Výše pokuty se odvíjí od délky prodlení. Finanční úřad vám navíc může naúčtovat penále z dlužné částky. Pamatujte, že i jeden den zpoždění se počítá.

Doporučujeme proto podat daňové přiznání včas, i když víte, že daň nebudete schopni včas zaplatit. V takovém případě je možné požádat o splátky nebo odklad platby.

Důvody zpoždění daňového přiznání

Existuje mnoho důvodů, proč se daňové přiznání podává pozdě. Mezi nejčastější patří zaneprázdněnost, zapomnětlivost nebo nedostatek dokumentů. Někdy mohou za zpožděním stát i nepředvídatelné události, jako je nemoc nebo technické problémy. Ať už je důvod jakýkoli, je důležité vědět, co dělat, když nestíháte termín.

V první řadě je vhodné co nejdříve kontaktovat finanční úřad a informovat ho o zpoždění. Včasná komunikace může zmírnit případné sankce. Zároveň je nutné podat daňové přiznání co nejdříve, i když už je po lhůtě.

Pamatujte, že i když je podání daňového přiznání včas důležité, důležitější je podat ho správně.

Sankce za pozdní podání

V případě, že nestihnete podat daňové přiznání včas, hrozí vám sankce. Výše sankcí se odvíjí od délky prodlení a výše daňové povinnosti. Za každý den prodlení se platí pokuta ve výši 0,05 % z daně, maximálně však 5 % z daně. Pokud daňové přiznání nepodáte ani v prodloužené lhůtě, pokuta se zvyšuje na 0,05 % z daně za každý den prodlení, minimálně však 500 Kč za každý započatý měsíc prodlení. V krajním případě může pokuta dosáhnout až 300 000 Kč. Kromě pokuty vám hrozí také penále z nezaplacené daně. Penále se počítá za každý den prodlení a jeho výše činí 1 promile z dlužné částky. Je proto důležité podat daňové přiznání včas, i když víte, že budete muset doplatit daň. V případě, že nestihnete termín pro podání daňového přiznání, je důležité podat daňové přiznání co nejdříve a zároveň uhradit daňovou povinnost. Společně s daňovým přiznáním je vhodné podat také žádost o prominutí pokuty. V žádosti uveďte důvod pozdního podání daňového přiznání. Finanční úřad vám může v odůvodněných případech pokutu prominout.

pozdní podání daňového přiznání

Výše pokut a penále

Pozdní podání daňového přiznání s sebou nese nepříjemné následky v podobě pokut a penále. Výše těchto sankcí se odvíjí od délky prodlení a výše daně. Za každý den prodlení se počítá penále, jehož sazba je stanovena zákonem a v roce 2023 činí 0,05 % z dlužné částky za každý započatý den. Kromě penále hrozí i pokuta za pozdní podání samotného přiznání. Její výše se liší v závislosti na tom, zda daňové přiznání podáte sami, nebo vás k tomu vyzve finanční úřad. V případě, že daňové přiznání podáte po výzvě, hrozí vám pokuta až do výše 50 000 Kč. Důležité je si uvědomit, že i v případě, že daň včas zaplatíte, ale podáte pozdní daňové přiznání, stále vám hrozí pokuta za opožděné podání. Je proto vždy v nejlepším zájmu daňového poplatníka podat daňové přiznání včas a vyhnout se tak zbytečným komplikacím a finančním nákladům.

Možnosti prominutí pokuty

V některých případech je možné požádat o prominutí pokuty za pozdní podání daňového přiznání. Finanční správa posuzuje žádosti individuálně a zohledňuje konkrétní okolnosti. Mezi důvody, které mohou vést k prominutí pokuty, patří například vážná nemoc, úmrtí v rodině, živelná pohroma nebo chyba na straně pošty.

Důležité je podat žádost co nejdříve a doložit ji relevantními dokumenty. Žádost o prominutí pokuty musí být podána písemně a musí obsahovat odůvodnění, proč by měla být pokuta prominuta. Je vhodné uvést všechny relevantní informace o pozdním podání daňového přiznání, jako je datum podání, výše daně a důvod zpoždění.

Přestože prominutí pokuty není automatické, včasná a řádně odůvodněná žádost může zvýšit šanci na kladné vyřízení.

Žádost o prominutí pokuty

V případě, že jste podali daňové přiznání po zákonné lhůtě, je namístě obrátit se na příslušný finanční úřad s žádostí o prominutí pokuty za pozdní podání. V žádosti je důležité uvést všechny relevantní informace, které Vaši situaci objasní. Zmiňte datum podání daňového přiznání a uveďte, o jaký typ daňového přiznání se jedná. Podrobně popište důvody, které vedly k pozdnímu podání. Důležité je prokázat, že se nejednalo o úmyslné zanedbání povinností, ale o situaci, kterou jste nemohli ovlivnit. Mezi nejčastější důvody prominutí pokuty patří například vážná nemoc, hospitalizace, živelná pohroma nebo technické problémy s datovou schránkou. Žádost o prominutí pokuty za pozdní podání daňového přiznání musí být podána písemně a doručena finančnímu úřadu. K žádosti je vhodné přiložit také dokumenty, které Vaše tvrzení doloží, jako například lékařskou zprávu nebo potvrzení o nenadálých událostech. Pamatujte, že finanční úřad není povinen prominout pokutu automaticky.

pozdní podání daňového přiznání

Důležité dokumenty k žádosti

Při podání daňového přiznání po lhůtě je nezbytné doložit kromě samotného přiznání i další dokumenty. Mezi ně patří žádost o prominutí pokuty za pozdní podání, ve které uvedete důvod zpoždění. Dále je vhodné přiložit doklady prokazující tento důvod, například potvrzení od lékaře v případě nemoci. Pokud žádáte o prominutí úroku z prodlení, je nutné doložit informace o výši úroku, který vám vznikl. Nezapomeňte, že finanční úřad nemusí prominutí pokuty ani úroku z prodlení povolit. Proto je důležité podat daňové přiznání včas a vyhnout se tak případným komplikacím.

Aspekt Včasné podání daňového přiznání Pozdní podání daňového přiznání
Termín podání Do 31. března (fyzické osoby) / Do 30. června (s daňovým poradcem) Po 31. březnu (fyzické osoby) / Po 30. červnu (s daňovým poradcem)
Sankce Žádné Ano, penále za každý den prodlení
Možnost vrácení přeplatku Ano, do 30 dnů od podání Ano, ale až po uhrazení případných sankcí

Lhůty pro podání žádosti

Standardní lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob je do 3. dubna následujícího roku, resp. do 3 měsíců po skončení zdaňovacího období, pokud máte daňovou povinnost vypočtenou Vaším zaměstnavatelem. V případě, že daňové přiznání zpracovává a podává daňový poradce, prodlužuje se tato lhůta o 3 měsíce. Nicméně, i přes tyto lhůty se může stát, že nestihnete daňové přiznání podat včas. V takovém případě je důležité vědět, jak postupovat a jaké jsou lhůty pro podání dodatečného daňového přiznání.

Pokud daňové přiznání nepodáte ani v prodloužené lhůtě, jedná se o pozdní podání daňového přiznání. V takovém případě Vám hrozí sankce ze strany finančního úřadu. Výše sankce se odvíjí od délky prodlení a výše daňové povinnosti. Důležité je co nejdříve podat dodatečné daňové přiznání a uhradit daňovou povinnost. Společně s dodatečným daňovým přiznáním je vhodné podat také omluvu k pozdnímu podání daňového přiznání. V omluvě uveďte důvod, proč jste daňové přiznání nepodali včas. Finanční úřad pak může prominout sankci za pozdní podání, a to zejména v případě, že se jedná o první pochybení a důvod pozdního podání byl závažný.

pozdní podání daňového přiznání

Doporučení pro daňové poplatníky

V případě, že jste nestihli podat daňové přiznání včas, je důležité nepanikařit a co nejdříve podat dodatečné daňové přiznání. S každým dnem prodlení totiž narůstají sankce za pozdní podání. Finanční úřad vám může prominout pokutu za opožděné tvrzení jen z důvodů, které jsou na vaší straně považovány za omluvitelné. Mezi takové důvody patří například vážná nemoc, živelná pohroma nebo technické problémy na straně Finanční správy. Pro prominutí pokuty je nutné podat žádost a doložit ji relevantními dokumenty. Včasné podání dodatečného daňového přiznání a případná žádost o prominutí pokuty vám pomohou minimalizovat případné sankce a vyhnout se zbytečným komplikacím. Pamatujte, že neznalost zákona neomlouvá a včasné plnění daňových povinností je důležité.

Prokrastinace při podávání daňového přiznání je jako hraní si s ohněm. Může to chvíli vypadat vzrušující, ale nakonec se spálíte.

Jaroslav Dvořák

Užitečné kontakty a informace

V případě, že potřebujete poradit s pozdním podáním daňového přiznání nebo se chcete dozvědět více o možnostech řešení vaší situace, obraťte se na Finanční správu České republiky. Kontaktovat ji můžete telefonicky na Infolince pro daň z příjmů fyzických osob, a to na čísle +420 225 989 989. Pracovníci infolinky vám poskytnou informace o tom, jak postupovat při pozdním podání daňového přiznání, jaké doklady budete potřebovat a jaká sankce vám hrozí.

Důležité je si uvědomit, že pozdní podání daňového přiznání může mít za následek pokutu za opožděné tvrzení daně. Výše pokuty se odvíjí od délky prodlení a výše daňové povinnosti. V případě, že daňové přiznání nepodáte ani v dodatečné lhůtě, může vám být uložena sankce za nepodání daňového přiznání, která může dosáhnout až statisíců korun. Kromě pokuty vám také hrozí penále z nezaplacené daně, které se počítá za každý den prodlení.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: Ekonomika