Snadné množení Zamiokulkas: Řízky pro zelenější domov
Výběr správného řízku
Pro úspěšné množení Zamiokulkasu řízky je klíčový výběr správného materiálu. Zaměřte se na zdravé a silné listy, ideálně z horní části rostliny. Ty obsahují nejvíce růstových hormonů, které podpoří zakořenění. Listy by neměly být poškozené, suché nebo napadené škůdci. Ideální je zvolit list střední velikosti, příliš mladé listy ještě nemají dostatek energie pro zakořenění. Naopak starší listy sice zakoření, ale růst nové rostliny bude pomalejší. Důležité je také dbát na čistotu řezu. Použijte ostrý a dezinfikovaný nůž nebo skalpel, abyste minimalizovali riziko infekce.
Příprava řízku k množení
Zamiokulkas je nenáročná pokojová rostlina, která se snadno množí. Nejběžnějším a nejefektivnějším způsobem množení zamiokulkasu jsou řízky. Pro přípravu řízků k množení zvolte zdravou a silnou rostlinu. Řízky odebírejte čistým a ostrým nožem nebo nůžkami, abyste minimalizovali riziko infekce. Důležité je, aby řízky měly alespoň jeden list a část stonku s očkem, ze kterého vyrostou nové kořeny. Ideální délka řízku je 10-15 cm. Po odebrání řízků je nechte zaschnout na vzduchu po dobu několika hodin, aby se rána zahojila a zabránilo se hnilobě. Zaschnutí rány podpoří tvorbu kalusu, což je tkáň, ze které vyrůstají nové kořeny.
Výběr substrátu a květináče
Pro úspěšné množení zamiokulkasu řízky je volba správného substrátu a květináče klíčová. Zamiokulkas preferuje vzdušný a dobře propustný substrát, který zabrání přemokření a hnilobě řízků. Ideální je směs pro sukulenty a kaktusy, případně si můžete namíchat vlastní zeminu smícháním běžného substrátu s perlitem, pískem nebo drobným štěrkem. Důležité je, aby substrát nebyl příliš výživný, protože to může zpomalit zakořeňování.
Co se týče květináče, pro začátek postačí menší o průměru 8-10 cm. Důležité je, aby měl květináč odtokový otvor, který zajistí odtok přebytečné vody. Pro zamiokulkas je vhodnější plastový květináč, jelikož lépe drží vlhkost. Jakmile řízek zakoření a začne růst, můžete ho přesadit do většího květináče.
Zasazení řízku do substrátu
Po důkladném zaschnutí řezné rány je čas zasadit řízek do substrátu. Pro množení zamiokulkasu se nejlépe hodí lehký a vzdušný substrát, který dobře odvádí vodu. Ideální je směs rašeliny, perlitu a písku v poměru 1:1:1. Můžete ale použít i substrát určený přímo pro sukulenty a kaktusy. Důležité je, aby substrát nebyl příliš těžký a neudržoval v sobě příliš mnoho vlhkosti, což by mohlo vést k hnilobě řízku. Před samotným zasazením je vhodné substrát mírně navlhčit. Řízek zasaďte do substrátu tak, aby řezná rána směřovala dolů a byla zhruba 2-3 cm pod povrchem. Jemně substrát okolo řízku upěchujte, aby dobře držel. Pamatujte, že zamiokulkas zakořeňuje poměrně pomalu, proto buďte trpěliví a dopřejte mu dostatek času.
![zamiokulkas množení řízky](https://finance-media.cz/image/42153/zamiokulkas-mnozeni-rizky-1-large.webp)
Metoda | Náročnost | Doba zakořenění | Úspěšnost |
---|---|---|---|
Řízky z listů | Střední | 6-12 měsíců | Střední (50-70%) |
Dělení trsů | Nízká | N/A (již zakořeněné) | Vysoká (80-90%) |
Zalévání a umístění řízku
Řízky zamiokulkasu zaléváme opatrně a s mírou. Půda by měla mezi zálivkami vždycky trochu proschnout, aby kořínky nezačaly uhnívat. Pro zamiokulkas je lepší sušší substrát než přemokření. Mladé rostlinky jsou na přelití obzvlášť citlivé. Řízky umístíme na světlé stanoviště, ale ne na přímé slunce. Přímé slunce by mohlo spálit mladé lístky. Ideální je pokojová teplota okolo 20-25 °C. Při správné péči se kořínky objeví zhruba za 6-8 týdnů.
Zamiokulkas je vděčný společník, který snese i méně zkušenou ruku. Jeho množení řízky je jako sdílet radost z jeho krásy s přáteli – stačí trpělivost a kousek rostliny, aby se zelený zázrak opakoval.
Zdeněk Zahradník
Doba zakořenění řízku
Doba zakořenění řízku zamiokulkasu se liší v závislosti na podmínkách, ve kterých řízek pěstujete. Obecně platí, že zakořenění trvá dlouho, obvykle 2 až 6 měsíců. Ano, čtete správně, měsíců! Zamiokulkas je zkrátka pomalu rostoucí rostlina a zakořeňování řízků není výjimkou.
Pro urychlení procesu zakořeňování je důležité zajistit řízku stálé teplo (ideálně okolo 25 °C) a vlhké prostředí. Doporučuje se použít průhledný květináč, abyste mohli sledovat růst kořenů.
Nezoufejte, pokud řízek hned nezačne růst. Buďte trpěliví a pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu. Jakmile si všimnete nových výhonků, je to známka toho, že řízek úspěšně zakořenil a vy jste se stali hrdými rodiči nové rostliny zamiokulkasu.
Přesazení zakořeněného řízku
Zakořeněný řízek zamiokulkasu je připraven na přesazení do květináče, jakmile se mu vytvoří dostatečně silný kořenový systém. To obvykle trvá 6 až 8 týdnů, ale může to trvat i déle. Známkou zakořenění je, když řízek začne vyhánět nové listy. Pro přesazení zvolte květináč o něco větší, než je kořenový bal. Na dno květináče nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků. Dále použijte vzdušný a propustný substrát, ideálně směs pro pokojové rostliny smíchanou s perlitem nebo pískem. Zakořeněný řízek opatrně vyjměte z nádoby, ve které zakořenil, a umístěte ho do připraveného květináče. Substrát kolem řízku jemně upěchujte a rostlinu důkladně zalijte. Nepřehánějte to se zálivkou, zamiokulkas je sukulentní rostlina a přemokření by mu mohlo uškodit. Po přesazení umístěte rostlinu na světlé stanoviště bez přímého slunečního záření.
![zamiokulkas množení řízky](https://finance-media.cz/image/42153/zamiokulkas-mnozeni-rizky-2-large.webp)
Tipy pro úspěšné množení
Pro úspěšné množení Zamiokulkasu řízky je důležité dodržovat pár tipů. Používejte vždy čisté a ostré nástroje, abyste minimalizovali riziko infekce. Řezy provádějte šikmo, čímž zvětšíte plochu pro tvorbu kořenů. Před zasazením nechte řízky alespoň jeden den zaschnout na vzduchu, aby se rána zacelenila a zabránilo se hnilobě. Pro zakořenění zvolte vzdušný substrát s dobrou drenáží, například směs rašeliny a perlitu. Řízky udržujte v teplém a světlém prostředí, ale mimo přímé sluneční záření. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a zalévejte s mírou, aby nedošlo k přemokření. Zakořenění může trvat několik týdnů až měsíců, proto buďte trpěliví a nevzdávejte to.
Nejčastější chyby při množení
Při množení zamiokulkasu řízky je potřeba dbát na pár zásadních bodů, aby se předešlo neúspěchu. Jednou z nejčastějších chyb je použití nevhodného substrátu. Zamiokulkas preferuje vzdušný a dobře propustný substrát, těžká a mokrá půda mu nesvědčí a může vést k hnilobě řízků. Další častou chybou je přelévání. Řízky potřebují vlhko, ale přílišná zálivka jim škodí. Vždy je lepší zalévat méně a častěji, než substrát přemáčet. Důležité je také zajistit řízkům dostatek světla, ale ne přímé slunce. Přímé sluneční záření může listy spálit a řízky zahubit. S trochou trpělivosti a dodržením těchto zásad se i vám množení zamiokulkasu řízky jistě podaří.
Publikováno: 21. 11. 2024
Kategorie: domov