Zkušební doba v práci: Co byste měli vědět?

Zkusebni Doba Prace

Co je zkušební doba?

Zkušební doba je zkušebním obdobím na začátku pracovního poměru, které umožňuje zaměstnavateli i zaměstnanci ověřit, zda je daná práce a pracovní prostředí pro obě strany vhodné. Během zkušební doby si zaměstnavatel může ověřit, zda má nový pracovník potřebné znalosti a dovednosti a zda se dokáže začlenit do pracovního kolektivu. Zaměstnanec má naopak možnost poznat firemní kulturu, pracovní tempo a své kolegy.

Délka zkušební doby se řídí Zákoníkem práce a závisí na délce sjednané doby trvání pracovního poměru. V případě, že se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou na zkušební době v pracovní smlouvě, žádná zkušební doba neplatí. Během zkušební doby může dát jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec výpověď z pracovního poměru, a to z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu. Výpovědní doba během zkušební doby je 15 dnů a začíná běžet dnem následujícím po doručení výpovědi druhé smluvní straně.

Pro koho je zkušební doba?

Zkušební doba je institut, který má sloužit oběma stranám pracovního poměru – jak zaměstnavateli, tak i zaměstnanci. Pro zaměstnavatele představuje zkušební doba možnost, jak si ověřit, zda nový pracovník splňuje jeho očekávání a zda se na danou pozici hodí. Během zkušební doby může zaměstnavatel lépe posoudit pracovníkovi znalosti, dovednosti, pracovní tempo, ale i to, jak zapadne do pracovního kolektivu. Pro zaměstnance je zkušební doba příležitostí, jak si „osahat“ nové pracovní prostředí, seznámit se s firemní kulturou a kolegy a zjistit, zda mu pracovní náplň a podmínky vyhovují. V praxi se stává, že představy o práci a realita se liší a zkušební doba dává oběma stranám možnost z pracovního poměru bez udání důvodu a s kratší výpovědní lhůtou snadno vycouvat. Je důležité si uvědomit, že zkušební doba není „čekárnou“ na to, až se pracovní poměr stane trvalým. Během zkušební doby platí pro obě strany stejná práva a povinnosti jako v rámci běžného pracovního poměru.

Zkušební doba je jako tanec na laně – vyžaduje rovnováhu mezi předvedením svých schopností a vstřebáváním nových informací.

Zdeněk Dvořáček

Délka zkušební doby

Zkušební doba je skvělá věc, viďte? Ne tak docela. Pro obě strany pracovního poměru je to období nejistoty. Pro zaměstnavatele je to čas na ověření, zda si s vámi padnou do oka nejen po lidské stránce, ale zda zvládáte i svěřenou práci. Pro vás je to zase šance zjistit, jestli vám pracovní prostředí a náplň práce sedí. Délka zkušební doby nesmí přesáhnout tři měsíce. U vedoucích pozic je to pak maximálně šest měsíců. Pozor, do zkušební doby se nepočítají dny, kdy jste byli v práci nemocní. Stejně tak se nezapočítává ani případná dovolená. Důležité je, aby byla zkušební doba sjednána písemně. Pokud byste se s vaším zaměstnavatelem nedohodli jinak, platí zákonná lhůta.

zkusebni doba prace

Smlouva a zkušební doba

Zkušební doba je institut pracovního práva, který umožňuje zaměstnavateli i zaměstnanci ověřit si vzájemnou vhodnost. Během zkušební doby může každá ze stran pracovní poměr ukončit z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu, a to ve zkrácené výpovědní lhůtě. Informace o zkušební době musí být uvedeny v pracovní smlouvě. Pokud tomu tak není, zkušební doba neplatí.

Informace o zkušební době v práci
Vlastnost Hodnota
Maximální délka Obvykle 3 měsíce, maximálně však 6 měsíců u vedoucích pozic
Možnost prodloužení Pouze za specifických okolností (např. nemoc)
Výpovědní lhůta Zkrácená, obvykle 15 dní

Pracovní smlouva musí obsahovat délku zkušební doby, která nesmí přesáhnout 3 měsíce, u vedoucích zaměstnanců 6 měsíců. Zkušební doba se sjednává na dobu určitou a započítává se do ní i doba pracovní neschopnosti. Zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. Výjimkou je situace, kdy zaměstnanec během zkušební doby dlouhodobě onemocní. V takovém případě může zaměstnavatel po vzájemné dohodě se zaměstnancem zkušební dobu prodloužit o dobu jeho nepřítomnosti.

Během zkušební doby má zaměstnanec stejná práva a povinnosti jako ostatní zaměstnanci. Platí pro něj i stejné podmínky odměňování a pracovní doby.

Výpověď v době zkušební

Zkušební doba je specifickým obdobím na začátku pracovního poměru, během kterého si zaměstnavatel i zaměstnanec ověřují, zda je pro ně vzájemná spolupráce vyhovující. Během zkušební doby může dát výpověď jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel, a to z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu. Výpovědní lhůta v době zkušební doby je 14 dní a začíná běžet dnem následujícím po doručení písemné výpovědi druhé smluvní straně. Důležité je zmínit, že výpověď musí být dána písemně a doručena druhé straně, jinak se k ní nepřihlíží. V případě pochybností o doručení je vhodné zvolit doručení s dodejkou.

Důvody výpovědi

Zkušební doba je specifickým obdobím pracovního poměru, během kterého si zaměstnavatel i zaměstnanec ověřují, zda jim vzájemná spolupráce vyhovuje. Během zkušební doby může kterákoli ze stran pracovní poměr ukončit z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu. Výpověď musí být dána písemně a doručena druhé straně, jinak je neplatná. Důležité je zmínit, že výpovědní doba v době zkušební činí 15 dnů a začíná běžet dnem následujícím po doručení výpovědi. V praxi to znamená, že pokud zaměstnavatel doručí zaměstnanci výpověď 1. března, výpovědní doba začíná běžet 2. března a končí 16. března.

Nemoc a zkušební doba

Zkušební doba je určena k ověření, zda si nový zaměstnanec a zaměstnavatel vzájemně vyhovují. Co se ale stane, když zaměstnanec během zkušební doby onemocní?

Zákoník práce upravuje i situace, kdy zaměstnanec během zkušební doby onemocní. V takovém případě se zkušební doba automaticky prodlužuje o dobu pracovní neschopnosti. To znamená, že pokud má zaměstnanec zkušební dobu tři měsíce a onemocní na dva týdny, zkušební doba se prodlouží na tři měsíce a dva týdny.

Během nemoci v době zkušební platí stejná pravidla jako během nemoci mimo zkušební dobu. Zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele po dobu prvních 14 dnů nemoci a následně na nemocenskou od státu. Výpověď během nemoci v době zkušební je možná pouze z důvodů, pro které ji lze dát i mimo zkušební dobu, a to pouze v případě, že se nejedná o důvod spočívající v nemoci zaměstnance.

Zaměstnavatel by měl s ukončením pracovního poměru během nemoci v době zkušební zacházet velmi citlivě a vždy zvážit všechny okolnosti.

Práva a povinnosti

Během zkušební doby se na vás vztahují stejná práva a povinnosti jako na ostatní zaměstnance. Máte tedy nárok na mzdu, dovolenou, nemocenskou a další benefity dle pracovní smlouvy a zákoníku práce. Stejně tak se od vás očekává plnění pracovních úkolů a dodržování firemních pravidel. Zkušební doba není obdobím bez pravidel, ale slouží k oboustrannému ověření, zda je daná práce pro vás to pravé. Během zkušební doby může jak vy, tak i váš zaměstnavatel ukončit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu, a to i bez udání důvodu. Výpovědní lhůta během zkušební doby je zkrácena na 15 dní a začíná běžet prvním dnem následujícím po doručení výpovědi. Je důležité si uvědomit, že i když je ukončení pracovního poměru během zkušební doby jednodušší, stále se musí řídit zákonnými pravidly.

Ukončení zkušební doby

Zkušební doba je skvělá věc, jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Zaměstnavatel si může ověřit, zda se nový pracovník na danou pozici hodí a zda zapadne do kolektivu. Zaměstnanec zase získává čas a prostor, aby zjistil, zda ho práce baví a zda mu vyhovují podmínky. Co se ale stane, když zkušební doba skončí?

zkusebni doba prace

Ukončení zkušební doby probíhá automaticky uplynutím sjednané doby. Pokud jste se v práci osvědčili a zaměstnavatel s vámi chce i nadále spolupracovat, není potřeba nic řešit. Prostě budete pokračovat v práci, jen už bez zkušební doby. Váš pracovní poměr pak pokračuje dále dle uzavřené pracovní smlouvy. Pokud si ale nejste jistí, jak to ve vaší firmě chodí, nebojte se zeptat nadřízeného nebo personalisty.

Pamatujte, že i vy jako zaměstnanci máte právo ukončit pracovní poměr ve zkušební době. Stačí o tom písemně informovat zaměstnavatele a to nejpozději v poslední den zkušební doby.

Tipy pro úspěšné zvládnutí

Zkušební doba je skvělou příležitostí, jak zjistit, zda vám vaše nová práce skutečně sedí. Abyste ji zvládli na jedničku a zajistili si tak trvalé místo, máme pro vás několik tipů. Buďte aktivní a projevte zájem o práci i o firmu. Ptejte se na vše, co vám není jasné, a nebojte se přijít s vlastními nápady. Důležité je také dodržovat pracovní dobu a stanovené termíny. I zdánlivě drobné prohřešky mohou zaměstnavatele odradit. Nepodceňujte ani důležitost vztahů na pracovišti. Snažte se zapadnout do kolektivu a budovat dobré vztahy s kolegy. Pamatujte, že během zkušební doby jste pod drobnohledem, proto se snažte vždy podat co nejlepší výkon. Pokud budete postupovat svědomitě a s nadšením, máte velkou šanci na to, že ve firmě uspějete a zkušební doba se stane pouhou formalitou na cestě k vaší vysněné práci.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: práce